Suvremeni način života u kojem je gornji dio tijela, posebno vrat i ramena, veći dio dana pasivno opterećen masažu svrstava u redovnu potrebu čovjeka. Dugotrajno sjedenje i vožnja automobila, te poslovi kod kojih su vrat i ramena nagnuti prema naprijed stvara tenziju i umor mišića. Produkt metabolizma, mliječna kiselina formira grudice koje su bolne na dodir. Ručna masaža koja se može kombinirati i s ultrazvučnom terapijom. Manualnom medicinom i trakcijom povećava se elastičnost mišića te opseg zgloba. Za zdrave osobe koje rade u uredu dovoljno je 15 minuta stručne masaže fizioterapeuta vrata, ramena i leđa tjedno da bi prevenirali stvaranje grudastih nakupina (miogeloza). Ako dopustimo da se razviju, mišići postanu bolni, napeti i skraćeni. Smanjuje se opseg pokreta kralježnice sto dovodi do neravnomjernog opterećenja i oštećenja mekih tkiva između kralježaka, diskusa. Ovo bi stanje usporedio s vožnjom automobila s loše napumpanim gumama. One se troše nejednako, oštećuju brže, kao i diskusi! Suprotno vjerovanjima, mnogo je bolje masirati se 4×15 minuta mjesečno nego 1 sat mjesečno u “komadu”. Osim sve naprednijih stolova za masažu posebno su pogodne masažne klečalice jer fizioterapeutu omogućavaju odličan pristup mišićima vrata i ramena, uz optimalnu relaksaciju pacijenta glave naslonjene na podložak.
Redovna fizioterapeutska masaža vrlo je isplativa jer omogućava bolje psiho-fizičko funkcioniranje tijekom cijelog tjedna. Kod bolnog vrata i križa, a posebno kod lumboišijalgije i cervikobrahijalnog sindroma fizioterapeut treba pažljivo odrediti koje metode masaže aplicirati. Masaža je, uz terapijske vježbe, korisna kod astme i bronhitisa i kod niza zdravstvenih stanja kod kojih se rjeđe koristi. Posebna vrsta masaže je akupresura kojom stimulirajući određene točke djelujemo na pojedine organe. Refleksoterapijskim masažnim metodama preko stopala ili dlanova djelujemo na željene organe ili organske sustave. Stopala sadržavaju reprezent svih organa i sustava i ova metoda je odlična u preventivi i terapiji i vrlo ugodna za pacijenta.
Masaža je metoda koja se vjerovatno najviše primjenjuje u fizikalnoj medicini. U osnovi, odnosi se na ručno ili rjrđe aparaturno manipuliranje mišićnim, koštanim ili vezivnim tkivom radi zdravstvenih učinaka. Često podcijenjena ili precijenjena, ovisno o širini i dubini obrazovanja osobe koja je izvodi. Danas viši fizikalni terapeuti imaju duboke spoznaje o učincima koji tako mogu dati najbolje moguće poboljšice statusa u smislu prevencije ili terapije. Ta znanja su značajna i radi kombiniranja masaže sa ostalim metodama. Pacijenti ili klijenti masažu traže kad osjete ukočenost zglobova, povezanu ili ne sa bolnošću mišića. U Poliklinici Tranfić našli smo kao idealnu prevencijsku kombinaciju masažu leđa, vrata i ramena od 15 minuta kombinirano sa laganim istezanjima od 15 minuta. Ponavljanjem procedure 2 puta mjesećno održavamo elastičnost mišića i gibljivost zglobova. Sprječavamo nastanke miogeloza i razvoj degenerativnih bolesti kralježnice. Stvaramo uvjete za efikasno vježbanje i bolje funkcioniranje na poslu. Slične principe koristimo i u terapiji, jasno kad nema nuspojava. Vrhunska tehnika masaže koja se temelji na velikoj frekvenciji pokreta u Poliklinici Tranfić omogućava da u relativno malo vremena (15 min) postignemo mnogo, uključimo procedure poput magneta, ultrazvuka, trakcije, manualne medicine, kineziterapije i tako postignemo najbolje rezultate za prihvatljivu cijenu. Kod terapije vratne i grudne kralježnice i ramena, masaža je nezaobilazna, jer odnos snage i elastičnosti mišića te gipkosti zglobova tvori ključ otpora pogrešnim stavovima, pokretima i stresu.
Stručna masaža napravljena “od srca”, najisplativija je investicija, nestručna ili i “preko volje” gubitak vremena, novca i ugrožavanje zdravlja!